/Tento článek ocení zejména mírně pokročilí, ale inspiraci v něm najdou i jiné úrovně/
Dnes se spolu podíváme na pozdravy anglicky, proč? Mí studenti se mě často ptají na alternativní způsoby toho, jak se loučit a vítat. Nezdá se to, ale možností je opravdu spoustu, tak si spolu projdeme alespoň ty nejčastější varianty a i něco navíc.
Vítaní se
Jedna z prvních věcí, které se v angličtině naučíme je pozdrav hello (ahoj), hovorovější hi, a taky formálnější varianta good morning (dobré ráno/dopoledne)/ good afternoon (dobré odpoledne) / good evening (dobrý večer) podle denní doby. Pokud mezi posledními třemi pozdravy hledáte samostatný pozdrav pro „Dobré dopoledne“ – tak možná nevíte, že good morning používáme v časovém rozmezí od 6:00-12:00, slovíčko morning totiž v angličtině znamená ráno i dopoledne. Jen pro jistotu, good afternoon budeme pak používat v čase od 12:00-18:00 a od 18:00 do cca 21:00 nám zbývá good evening.
To ale nejsou jediné výrazy, jak se vítat v angličtině. Pojďme se povídat na další neformální možnosti pozdravů:
- Hiya! – neformální „Ahoj,“ které se používá, když někoho dobře znáte.
- Howdy! – Americký hovorový pozdrav, znamená „Ahoj! / Nazdar! Brý den!“
- Hey! / Heyyy! = Čau! Zdar!
- Hey you! = Taky varianta „Čau“
- Hey there! = Něco jako „Ahoj, ty tam!“
- Morning! = „Dobré ránko!“
- Long time, no see! = „Dlouho jsme se neviděli!“
- What’s up? = „Jak to jde?“
- How are things (with you)? = „Jak se (ti) daří?“
- What’s new? = „Co je nového?“
- It’s good to see you (again). = „Rád tě (zase) vidím.“
Když se vítáme s někým, s kým jsme se právě nově seznámili, můžeme použít: „How do you do (sir/madam)? Uslyšíte to ale převážně ve formálním kontextu a v historických filmech. Častěji se dnes asi používá: Nice to meet you. / (It’s a) pleasure to meet you. (Ráda vás poznávám.) Každopádně je dobré vědět, že na „How do you do?“ se odpovídá taky „How do you do?“ a určitě ne nic jako „I’m fine, thank you.“ 😊
Loučení se
U loučení je to podobně jako u vítání. Naučíme se základní pozdravy anglicky na začátku našeho studia, a pak většinou dlouho nic, dokud se nezačneme dívat na seriály a filmy. Jaké jsou tedy varianty ke goodbye (na shledanou, sbohem) a méně formálnímu bye (ahoj)?
- Be well! = „Měj se dobře! / Měj se hezky!“
- Take care! = „Opatruj se!“
- See you (soon)! = „Uvidíme se (brzy)!“
- Till the next time! = Tento pozdrav doslovně znamená „Do příště!“ Dal by se brát jako ekvivalent našeho: „Tak zase někdy příště / Ahoj příště…“
- Till we meet again. = Doslovně: „Než se zase potkáme.“ Takže opět něco jako naše „Na viděnou příště.“
- I hope to see you again/ soon. = „Doufám, že se znovu/ brzy uvidíme.“ Jde v podstatě o formálnější variantu k „See you.“
- Have a lovely day / afternoon / evening… = „Měj/te hezký den / odpoledne/ večer…“
Jak jinak říct “good night”?
U pozdravů na dobrou noc si obvykle vystačíme s good night (dobrou noc), mnoho lidí zná taky sweet dreams (sladké sny). Co ale ještě můžete říkat, pokud chcete být originální a nechcete se pokaždé loučit před spaním stejně?
- Sleep well. = „Spi dobře.“
- Night. / Nighty night./ Night night.= „Dobrou.“
- Sleep tight. = Doslovně by to znamenalo „Spi pevně,“ ale myslím, že našim ideálním ekvivalentem je „Spi sladce.“
- Můžete taky spojit předchozí dvě přání do jednoho: Nighty night, sleep tight.
- Have a good sleep. = „Dobře se vyspi.“
- Dream about me. = Pro nás asi trochu netradiční: „Ať se ti zdá o mě.“
Když jsme u toho, věděli byste, jak říct „dát pusu na dobrou noc?“ Ano, správně, bude to jednoduše (to) kiss sb goodnight – „She kissed him goodnight.“
Pokud vás po dočtení článku napadá ještě nějaký pozdrav, určitě se o něj podělte v komentářích. A pokud si chcete všechny zmíněné pozdravy anglicky zapamatovat a budete je chtít jako handout, neváhejte mi napsat. Jinak jako vždy budu ráda za sdílení a případnou zpětnou vazbu.